Ceremonia zaślubin w cerkwi w Supraślu

Ślub prawosławny – zwyczaje ślubu cerkiewnego

Ślub prawosławny lub ślub mieszany osób dwóch różnych wyznań to temat, którym warto zainteresować się w kilku sytuacjach. Jeśli sami planujecie zostać małżeństwem lub macie znajomych, którzy zaprosili Was na prawosławny ślub, poniżej znajdziecie informacje, które pomogą Wam lepiej przygotować się do uroczystości.

Jak wygląda ślub prawosławny, zwyczaje i tradycje z nim związane? Czy ślub prawosławny różni się od katolickiego? Dowiecie się z lektury poniższych akapitów.

Wnętrze Monasteru w Supraślu

Ślub prawosławny — czym różni się od katolickiego?

Zarówno katolicy, jak i prawosławni są chrześcijanami, a różnice między tymi dwiema religiami widać przede wszystkim w obrządku, a nie w wyznawanych prawdach wiary. Mimo wielu wspólnych cech, ślub prawosławny przebiega nieco inaczej niż ślub katolicki. Gdzie najwyraźniej widać różnice?

Dla katolików dzień, w którym bierze się ślub, to oczywistość — sobota. Natomiast śluby prawosławne nie odbywają się w soboty — najczęściej organizuje się je w piątki i niedziele.

Prawosławny ślub nie wymaga od narzeczonych kursu przedmałżeńskiego. Narzeczeni spotykają się jedynie 2-3 razy z duchownym który objaśnia im przebieg ceremonii i istotę małżeństwa prawosławnego.

Sam prawosławny ślub jest pełen gestów i symboli, których próżno szukać podczas katolickich uroczystości. Jest też trochę dłuższy.

Jak wygląda prawosławny ślub w cerkwi?

Sakrament Małżeństwa w obrządku prawosławnym składa się z dwóch części — zaręczyn, czyli zakładania obrączek oraz ślubu, czyli koronowania.

Zaręczyny rozpoczynają się w przedsionku kościoła od pobłogosławienia pary przez kapłana,. Ten wykonuje nad nimi znak krzyża i wręcza im zapalone świece. Następnie Pan Młody i Panna Młoda całują swoje obrączki i zakładają je sobie nawzajem.

Po błogosławieństwie zaręczona już para idzie za duchownym na środek świątyni i zatrzymują się przed stolikiem, na którym leży krzyż i ikona. Narzeczeni stają na białym płótnie i  rozpoczyna się uroczystość – ślub cerkiewny.

Panna młoda otrzymuje świecę na ślubie prawosławnym

Duchowny zadaje narzeczonym pytanie, czy wstępują w związek małżeński z pełną świadomością i z własnej, nieprzymuszonej woli, nie złożywszy uprzednio przysięgi poślubienia kogoś innego. Po otrzymaniu odpowiednich deklaracji, kapłan przystępuje do modlitwy, po czym wypowiada formułę zaślubin. Daje Młodym do pocałowania krzyż, a stojącym obok nich świadkom podaje korony. ich zadaniem jest trzymanie koron nad głowami narzeczonych prawie do końca ceremonii.

Małżeństwo zostaje zawarte z chwilą trzykrotnego wypowiedzenia przez kapłana błogosławieństwa: „Panie Boże nasz, chwałą i czcią ukoronuj ich”.

To jednak nie koniec. Ślub prawosławny wymaga dopełnienia jeszcze kilku elementów, jak odczytanie ewangelii, kolejne modlitwy i wspólny śpiew. W dalszej części ceremonii kapłan daje nowożeńcom wino z kielicha, później przewiązuje ich ręce białą chustką i, trzymając w lewej ręce krzyż, prowadzi ich trzy razy dookoła ikony na stoliku.

Później przychodzi czas na błogosławieństwo ikoną przywiezioną z domu rodziców, udzielane przez duchownego przed tzw. Rajskimi Drzwiami. Ksiądz składa parze życzenia błogosławieństwa Bożego, a chór śpiewa „Mnohaja lieta” — odpowiednik polskiego „Sto lat”.

Na koniec uroczystości małżonkowie modlą się przez chwilę przed ikonami na ikonostanie, całują się, a Panna Młoda przepina ozdobę z butonierki z lewej klapy marynarki Pana Młodego do prawej. Później przychodzi już czas na życzenia i przyjęcie weselne!

Ślub prawosławny z katoliczką lub katolikiem

Czy ślub prawosławny z katoliczką lub katolikiem jest możliwy? Tak, choć wymaga dopełnienia nieco większej liczby formalności ślubnych.

Po pierwsze, narzeczeni muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty do parafii, w której ma odbyć się ślub. Są to:

  • Świadectwa chrztu — osoba nieprawosławna przynosi dokument ze swojej parafii, nie musi go nigdzie dodatkowo potwierdzać.
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego w dwóch egzemplarzach — po podpisaniu przez kapłana jeden egzemplarz zostaje w parafii, drugi należy zanieść z powrotem do USC. Dzięki temu załatwiona jest sprawa ślubu konkordatowego i nie trzeba podpisywać już dodatkowych dokumentów podczas ceremonii w kościele.
  • Zaświadczenie, które potwierdza trzykrotne przeczytania zapowiedzi w rodzimych parafiach narzeczonych.
  • Pozytywnie rozpatrzone podanie z prośbą o pozwolenie na ślub w obrządku prawosławnym złożone przez osobę wyznania katolickiego do katolickiego biskupa. To tzw. dyspensa od formy kanonicznej.

Nieobowiązkowe, ale rekomendowane jest odbycie również kilku spotkań pary lub osoby innego wyznania z prawosławnym kapłanem. Celem takich spotkań jest przybliżenie katolikowi lub katoliczce wiary prawosławnej, opowiedzenie o ceremonii i odpowiedź na ewentualne pytania na temat ślubu prawosławnego.

Ślub prawosławny — zwyczaje weselne

Tak, samo jak prawosławny ślub, tak i wesele prawosławne odbywa się najczęściej w piątek lub niedzielę. Wszystko dlatego, by sobotnia zabawa nie była powodem opuszczenia niedzielnego nabożeństwa.

Wśród tradycyjnych, prawosławnych weselnych zabaw można znaleźć takie, które nie występują na katolickich przyjęciach. Różnice te nie wynikają jednak wprost z religii, tylko kultury i tradycji. Jedną z zabaw, która często pojawia się na tradycyjnych prawosławnych weselach, jest wykupienie żony przez mężą. Inna to zbieranie pieniędzy na „wyprawkę” dla przyszłego dziecka.

Co dziwi lub nie dziwi, prawosławne wesela są podobne do przyjęć urządzanych przez pary wielu innych wyznań. Tak samo, jak wesela katolików, mogą być mniej lub bardziej religijne, mogą być „białe” lub z alkoholem, prezentować dowolny styl dekoracji, a także oferować wiele różnorodnych atrakcji i muzykę wedle upodobań.

Jeśli zastanawia Was, czy ślub prawosławny może być fotografowany, spieszę z potwierdzeniem. Jeśli szukacie fotografa na prawosławny ślub lub ślub mieszany w Białymstoku czy na Podlasiu, z przyjemnością nim zostanę. Zapraszam do zakładki kontakt i czekam na email lub telefon!

Zobacz jedną z moich realizacji gdzie ślub cerkiewny miał miejsce: wesele w Dworze Czarneckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *