MENU

FAQ – Najczęściej zadawane pytania fotografowi weselnemu

Moi drodzy, poniżej sformułowałem listę kilku najczęściej stawianych pytań, które zadajecie mi przed podpisaniem umowy.

Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować datę ślubu?

Im wcześniej tym lepiej, aczkolwiek nie szybciej niż 2 lata przed ślubem. Z datami bywa tak, że raz są one dostępne na trzy miesiące przed ślubem a czasem bywa, że są już zajęte na 1,5 roku przed.
Dwa lata to maksymalny czas z jakim przyjmuję zlecenia. Jeśli mam jednocześnie dwa zapytania na tę samą datę, wówczas informuję o tym zainteresowanych.

Co zawiera cena za pełny reportaż ślubny?

Usługi jednego fotografa podczas Waszych przygotowań ślubu i wesela (przedział około 12 godzin fotografowania), galerię zdjęć online, autorską obróbkę wszystkich zdjęć, sesję ślubną oraz 30-to stronnicowy album dla pary młodej.

Ile dostaniemy zdjęć ze ślubu?

Jeśli chodzi o zdjęcia samego ślubu to w formie elektronicznej będzie ich cała masa, bo minimum 800szt. Zdjęcia te dostajecie w formie galerii zdjęć online i na pendrive. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości możecie pobrać na swój komputer już zanim dostaniecie ode mnie pendrive. Zawsze oddaję tyle zdjęć co obiecuję lub więcej, możecie być o to spokojni. 
W przypadku sesji ślubnej ilość zdjęć w formie elektronicznej jaką dostajecie to przedział między 40 a 60 natomiast z sesji narzeczeńskiej jest to najczęściej około 60-80 zdjęć. 
Jeśli chodzi o zdjęcia zamieszczone w albumie to będzie ich tam aż 60.

Czy cena fotografii ślubnych i sesji zawiera dojazd?

Dojazd na Wasz ślub jest wliczony w cenę w promieniu 100 km od Białegostoku, natomiast na sesję narzeczeńską i poślubną w promieniu 50 km. Powyżej tych wartości koszt liczę indywidualnie w kwocie 1 zł za 1 km z punktu mojego zamieszkania do miejsca ślubu lub sesji, według map Google.

Jak wygląda moja praca w dniu ślubu?

Najczęściej ten dzień zaczynam od odwiedzenia sali weselnej na której instaluję swoje oświetlenie. W Waszych domach najczęściej zaczynam od fotografowania detali po to byście powoli "oswoili" się z obiektywem. Po prostu nie od razu wcelowuję nim w Was :) Im dłużej u Was jestem tym coraz częściej unoszę obiektyw ku górze w celu uchwycenia jakichś niebanalnych sytuacji rodzinnych a następnie robię zdjęcia z Waszych przygotowań. Jeśli tylko odległość na to pozwala staram się zacząć od przygotowań Panny Młodej po czym jadę do domu Pana Młodego po to by w ciągu około godziny znów powrócić do Panny Młodej aby móc sfotografować ją w pięknej sukni ślubnej, praktycznie przygotowaną do ślubu. Błogosławieństwo fotografuję "dwukrotnie" - w domu Pana Młodego jak i Panny Młodej (oczywiście jeśli tak to zorganizujecie). Jeśli tylko zechcecie jestem otwarty na sfotografowanie zaaranżowanego wcześniej tzw. first look. Jestem z Wami podczas ceremonii ślubnej i na weselu - mniej więcej do godziny 1 w nocy.

Sesja narzeczeńska w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku. Zakochani przytulają się. Użyto obiektywu swirly bokeh dzięki czemu uzyskano niepowtarzalny klimat zakręconej przestrzeni. Zakochani mają zamknięte oczy. Sesja narzeczeńska podlaskie. Fotograf historieslubne.pl

Sesja ślubna

Sesję ślubną możemy zaplanować w dwóch dowolnych dla Was terminach do wyboru: w dniu ślubu lub sesja w później ustalonym terminie.
Najlepiej aby sesja ślubna odbyła się tego samego dnia co Wasz ślub. Dlaczego? 
W tym niezwykłym dniu jesteście przepełnieni pozytywnymi emocjami, Wasze twarze promienieją miłością a każde Wasze zbliżenie powoduje iskrzenie w obiektywie :) Te momenty uchwycone aparatem będą dla Was podwójnie wartościowszymi wspomnieniami niż z sesji w każdym innym dniu… Zadowolenie z efektów - 101% ☺️
Pewnie zastanawiacie się teraz kiedy najlepiej zrobić sesję plenerową w dniu ślubu? Jeśli znajdziecie chwilę to takie zdjęcia można zrobić tuż po ceremonii a przed rozpoczęciem wesela. Moje sesje fotograficzne (w dniu ślubu) trwają maksymalnie pół godziny, nie chcę by goście niecierpliwili się z powodu długiej nieobecności pary młodej. Jeśli tylko będziecie chcieli na drugie pół godziny będziemy mogli wyskoczyć podczas wesela - tuż przed zachodem słońca.
W momencie gdy wybierzecie jednak sesję w innym dniu niż ślub i nie odbędzie się ona w pierwszym wskazanym terminie (z różnych powodów), istnieje możliwość jej przeniesienia na inny termin. Najlepiej jednak aby sesja taka odbyła się w ciągu 2 miesięcy od daty ślubu. Ten dzień ustalamy wspólnie. Zmiana terminu możliwa jest dwukrotnie.
To w jaki sposób robię zdjęcia na sesjach możecie sprawdzić już podczas sesji narzeczeńskiej. Po takiej sesji wszystkie Pary podchodzą do dnia ślubu z większym spokojem.

Detale

Jeśli tylko chcecie bym sfotografował Wasze detale ślubne to najlepiej jest jeśli zbierzecie je i przygotujecie w jednym miejscu. Pisząc detale ślubne mam na myśli takie rzeczy jak: zaproszenia ślubne, biżuteria, wiązanka panny młodej, butonierki, mucha lub krawat, suknia ślubna i buty… Wszystko co istotne i w ważny sposób wiąże się ze ślubem. Fotografowanie w dniu ślubu zaczynam od detali. W tym czasie Wasi bliscy zdążą przyzwyczaić się do mojej obecności i wtedy mniej stresują się obecnością fotografa. Po detalach przychodzi czas na fotografowanie przygotowań, których początek to zazwyczaj końcówka makijażu, gdy panna młoda wygląda zjawiskowo.
 Szanuję prywatność dlatego staram się fotografować tylko w momentach, w których czujecie się komfortowo. Zdjęcia z ubierania sukni ślubnej wykonuję na ogół gdy mama lub świadkowa pomaga zawiązać lub zapiąć suknię ale nietypowe i zupełnie inne zdjęcia powstają też w innych momentach - jeśli tylko macie na takie chęć i odwagę to wspomnijcie mi o tym a wszystko Wam opowiem...

Reportaż ślubny w Białymstoku fotografa historieslubne.pl . Zdjęcia ślubne Białystok. Fotograf ślubny woj. podlaskie. Najpiękniejsze zdjęcia ślubne na Podlasiu. Detale ślubne. Czerwone buty ślubne. Buty Panny Młodej. Pierścionek Panny Młodej. Biżuteria Ślubna.

First Look

Kiedy para młoda jest już gotowa i ubrana w stroje ślubne, wówczas fotografuję moment pierwszego spotkania. Cudownie jest gdy nie będziecie widzieć się podczas przygotowań. Wybieram miejsce dla pana młodego i czekamy aż w tym samym miejscu pojawi się jego przyszła żona. Resztę zostawiam Wam i emocjom które zaczną się uzewnętrzniać na Waszych twarzach. To jak reagujecie na swój widok w strojach ślubnych jest po prostu bezcenne.

Ceremonia

W następnej kolejności udajemy się na błogosławieństwo rodziców. Bywa, że niektórzy z Was chcecie by był to moment tylko dla was i rodziców. Jeśli tak właśnie jest - dajcie znać. Zależy mi na emocjach i staram się fotografować wszystkie ważne momenty, ale tak jak pisałem, chcę byście czuli się z mną komfortowo. Podczas ceremonii staram się nie nikomu niczego nie zasłaniać. Jestem pewien, że nawet nie zauważycie mojej obecności przez większość czasu w kościele.

Po ślubie i weselu

Pracę kończę około godziny 1 w nocy. Jeśli odbywa się rzut muszką i welonem, zwany zwyczajowo oczepinami, wówczas jest to jeden z ostatnich momentów, który rejestruję. Coraz częściej jednak oczepiny organizujecie wcześniej lub w ogóle ich nie ma, wtedy zawsze zostaję do umówionej godziny pierwszej w nocy. Wszystko co powinno znaleść się na zdjęciach, o tej godzinie mam już uwiecznione.

Kiedy zobaczymy nasze zdjęcia ślubne?

Zdjęcia po selekcji i obróbce są gotowe w ciągu ok. 8 tygodni od dnia wesela. Otrzymujecie je postaci galerii online. Potem w ciągu kolejnych dwóch - trzech tygodni projektuję Wasz album. Czas oddania gotowego albumu uzależniony jest od terminu odbycia się plenerowej sesji ślubnej. Jeśli chcecie sami wybrać najlepsze Waszym zdaniem zdjęcia , które powinny znaleźć się w albumie to nie ma z tym żadnego problemu. Ułatwi nam to internetowa galeria Pixieset w której udostępniam Wam Wasze zdjęcia.

O której godzinie zaczynasz pracę podczas reportażu ślubnego?

W tym przypadku nie ma reguły. Zazwyczaj jest to jedna - dwie godziny przed rozpoczęciem Waszych przygotowań. Wszystko zależy od tego co wspólnie ustalimy. Jeśli aura jest już bardzo jesienna lub Wasz ślub zaczyna się później niż o 17-tej to pracę zaczynam jeszcze wcześniej po przed wizytą w Waszych domach pojawiam się najpierw na sali w celu zainstalowania swojego oświetlenia.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w innym dniu jest dłuższa. W dniu ślubu na zdjęcia w plenerze poświęcam nie więcej niż pół godziny, nie chcę porywać Was z szacunku do gości weselnych. Pół godziny wystarczy w zupełności by uzyskać zmierzoną ilość ujęć.  

Ile czasu trwa sesja fotograficzna?

Czas trwania sesji może być różny. Wszystko zależy od tego jaką sesję zdjęciową macie na myśli. Jeśli jest to sesja ślubna w innym dniu to trwa ona około 2 do 3 a niekiedy 4 godzin. Pracujemy wtedy spokojniej niż w dniu wesela. Czas trwania sesji zdjęciowej może wydłużyć się nieco ze względu na ewentualne zmiany miejsc pleneru.
Jeśli chcecie przekonać się jak wygląda sesja zdjęciowa to polecam najpierw sesję narzeczeńską. Ta trwa zwykle około godziny.

Co to takiego sesja narzeczeńska i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jeśli nie mieliście jeszcze żadnego doświadczenia przed obiektywem, czujecie się niepewnie lub po prostu nie macie pewności co do mojej osoby to sesja narzeczeńska jest idealnym momentem by się przełamać – wobec obiektywu oraz wobec mnie. Podczas sesji narzeczeńskiej spędzicie wspólnie nastrojowe i intymne chwile. Podczas takiej sesji staram się zbudować między Wami atmosferę jak na pierwszej randce. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej mogą być też świetnym podziękowaniem dla rodziców, który można im wręczyć podczas wesela. Kończąc, zdjęcia z sesji można również wykorzystać do zaproszeń ślubnych lub nawet do udekorowania sali weselnej. Poza tym wszystkim będzie to dla Was dobra zabawa i co najważniejsze - świetne zdjęcia!

Reportaż ślubny w Białymstoku fotografa historieslubne.pl . Zdjęcia ślubne Białystok. Fotograf ślubny woj. podlaskie. Najpiękniejsze zdjęcia ślubne na Podlasiu. Detale ślubne. WIeszak na którym wisi suknia ślubna. wieszak z napisem Panna Młoda.

Jak wygląda podpisanie umowy na zdjęcia ślubne i sesje?

Przede wszystkim zachęcam do spotkania się na żywo☺️ napijemy się razem kawy, poznamy się, poczujemy kim naprawdę jesteśmy. Jeśli nie jest to możliwe to po podjęciu decyzji poproszę Was o podanie danych potrzebnych do skonstruowania umowy, którą następnie wysyłam przez e-mail. Po podpisaniu odsyłacie mi skan na e-mail lub po prostu osobiście podczas spotkania.

Czy przed podpisaniem umowy musimy zdecydować się na albumy?

Wiem ile decyzji musicie podjąć przed ślubem i nie chcę by wybór rodzaju i ilości albumów był koniecznością jeśli nie macie akurat do tego głowy. Dlatego zostawiam Wam wolną rękę. Decyzję o albumie możecie podjąć zarówno przed, jak i po ślubie. Co do dodatkowych albumów dla rodziców – też zostawiam Wam wolną rękę.
Zdjęcia po selekcji i obróbce są gotowe w ciągu ok. 8 tygodni od dnia wesela. Otrzymujecie je postaci galerii online. Potem w ciągu kolejnych dwóch - trzech tygodni projektuję album. Jeśli chcecie sami wybrać zdjęcia do albumu to nie ma z tym żadnego problemu ☺️

Współpracujemy z konsultantem, jak wygląda podpisanie umowy?

Nie ukrywam,  że najbardziej zależy nam na bezpośrednim kontakcie z Wami ze względu na osobisty charakter usługi. Zależy mi na tym by poznać was przed podpisaniem umowy. Po wspólnym spotkaniu zgadzam się na podpisanie umowy poprzez konsultanta.

Jest już po naszym ślubie / sesji narzeczeńskiej, co dalej?

W ciągu jednego - dwóch dni po ślubie otrzymujecie ode mnie kilkadziesiąt zdjęć w formie galerii online. Jest to taka zajawka zdjęć, którą możecie przesłać rodzinie i znajomym jako podziękowanie za to, że byli obecni w dniu waszego święta. Zależy mi byście mogli podzielić się swoim szczęściem z najbliższymi, gdy emocje są nadal intensywne.
Całość materiału jest gotowa w ok. 8 tygodni od daty waszego ślubu / sesji narzeczeńskiej (wyselekcjonowane zdjęcia po obróbce). Widzicie je wówczas w postaci galerii online. W ciągu następnych trzech tygodni projektuję wasz album ślubny. Wydruk albumu fotograficznego trwa około tygodnia, dlatego po ok. 11 tygodniach od ślubu otrzymujecie gotowy album.

Zdjęcie przedstawia przyjęcie weselne w sali weselnej Hotelu Trio ul. Hurtowa 3, 15-399 Białystok. Reportaż ślubny fotografa ślubnego historieslubne.pl . Młoda para na przyjęciu weselnym z psem. Niespodzianka dla Pary Młodej w dniu wesela. Sala weselna Białystok. Sala weselna podlaskie.

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną?

Zdjęcia formalne takie jak z tatą, mamą, babcią, dziadkiem, świadkami - zajmują w dniu ślubu z reguły 15-20 minut. Wszystko zależy od ilości osób z którymi chcecie mieć takie zdjęcia. Koniecznie powiedzcie mi o tym wcześniej, abyśmy mogli wspólnie wybrać najlepszy czas na wykonanie takich fotografii.

Chcielibyśmy zachować prywatność naszych zdjęć – czy jest to możliwe?

Staram się pokazywać jak najwięcej reportaży ślubnych i sesji fotograficznych na swojej stronie internetowej jak i w mediach społecznościowych. Jest to swoista promocja i zapewne dzięki niej trafiliście tutaj. Jeśli jednak chcielibyście zachować anonimowość to wspomnijcie mi o tym przed podpisaniem umowy.

Jak długo przechowujesz nasze zdjęcia ślubne w archiwum?

Fotografie w wersji elektronicznej z waszego wesela lub sesji są przechowywane przez minimum rok po oddaniu albumu ślubnego. Jeśli chodzi o ich dostępność w galerii internetowej Zalamo to dostępne są tam do pobrania przez okres również 1 roku od pojawienia się tam pierwszych zdjęć z reportażu. Pamiętajcie, że galerię możecie udostępnić wszystkim Waszym znajomym i rodzinie, wystarczy że prześlecie im link.
Zachęcam Was do archiwizacji plików na zewnętrznych dyskach pamięci. Najlepiej będzie jeśli skopiujecie je na kilku takich nośnikach. Moim zdaniem najbardziej trwała jest archiwizacja w formie wydrukowanej – album ślubny lub odbitki. Cyfrowe kopie w kilku miejscach też powinny spełnić swoje zadanie.

Przypadki losowe / jeśli nie będziesz mógł sfotografować naszego wesela?

Jeszcze nie zdarzył mi się taki przypadek, ale gdyby stało się coś co uniemożliwiłoby mi obecność na waszym weselu to możecie być spokojni. Na pewno zapewnię najlepsze możliwe zastępstwo i nie będzie to nikt z przypadku. Obiecuję, że ewentualnego wyboru fotografa na zastępstwo dokonamy wspólnie.

CLOSE