MENU

FAQ – Najczęściej zadawane pytania fotografowi weselnemu

Moi drodzy, poniżej sformułowałem listę kilku najczęściej stawianych pytań, które zadajecie mi przed podpisaniem umowy.

Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować datę ślubu?

Im wcześniej tym lepiej, aczkolwiek nie szybciej niż 2 lata przed ślubem. Z datami bywa tak, że raz są one dostępne na trzy miesiące przed ślubem a czasem bywa, że są już zajęte na 1,5 roku przed.
Dwa lata to maksymalny czas z jakim przyjmuję zlecenia. Jeśli mam jednocześnie dwa zapytania na tę samą datę, wówczas informuję o tym zainteresowanych.

Co zawiera cena za pełny reportaż ślubny?

Usługi jednego fotografa podczas Waszych przygotowań ślubu i wesela (przedział około 12 godzin fotografowania), galerię zdjęć online, autorską obróbkę wszystkich zdjęć, sesję ślubną oraz album dla pary młodej.

Ile dostaniemy zdjęć ze ślubu?

Jeśli chodzi o zdjęcia samego ślubu to w formie elektronicznej będzie ich cała masa, bo minimum 800szt. Zdjęcia te dostajecie w formie galerii zdjęć online. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości możecie pobrać na swój komputer. Zawsze oddaję tyle zdjęć co obiecuję lub więcej, możecie być o to spokojni. 
W przypadku sesji ślubnej lub narzeczeńskiej ilość fotografii w formie elektronicznej to najczęściej około 50-80 zdjęć. 
Jeśli chodzi o zdjęcia zamieszczone w albumie to będzie ich tam aż 60.

Czy cena fotografii ślubnych i sesji zawiera dojazd?

Dojazd na Wasz ślub jest wliczony w cenę w promieniu 100 km od Białegostoku, natomiast na sesję narzeczeńską i poślubną w promieniu 50 km. Powyżej tych wartości koszt liczę indywidualnie w kwocie 1 zł za 1 km z punktu mojego zamieszkania do miejsca ślubu lub sesji, według map Google.

Jak wygląda moja praca w dniu ślubu?

Zaczynam od fotografowania detali, następnie robię zdjęcia z Waszych przygotowań. Błogosławieństwo fotografuję "dwukrotnie" - w domu Pana Młodego jak i Panny Młodej. Jeśli tylko zechcecie jestem otwarty na sfotografowanie zaaranżowanego wcześniej tzw. first look. Jestem z Wami podczas ceremonii ślubnej i na weselu - mniej więcej do godziny 1 w nocy.

Sesja narzeczeńska w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku. Zakochani przytulają się. Użyto obiektywu swirly bokeh dzięki czemu uzyskano niepowtarzalny klimat zakręconej przestrzeni. Zakochani mają zamknięte oczy. Sesja narzeczeńska podlaskie. Fotograf historieslubne.pl

Sesja ślubna

Sesję ślubną możemy zaplanować w dwóch dowolnych dla Was terminach do wyboru: w dniu ślubu lub sesja w później ustalonym terminie.
Najlepiej aby sesja ślubna odbyła się tego samego dnia co Wasz ślub. Dlaczego? 
W tym niezwykłym dniu jesteście przepełnieni pozytywnymi emocjami, Wasze twarze promienieją miłością a każde Wasze zbliżenie powoduje iskrzenie w obiektywie :) Te momenty uchwycone aparatem będą dla Was podwójnie wartościowszymi wspomnieniami niż z sesji w każdym innym dniu… Zadowolenie z efektów - 101% ☺️
Pewnie zastanawiacie się teraz kiedy najlepiej zrobić sesję plenerową w dniu ślubu? Jeśli znajdziecie chwilę to takie zdjęcia można zrobić tuż po ceremonii a przed rozpoczęciem wesela. Moje sesje fotograficzne (w dniu ślubu) trwają maksymalnie pół godziny, nie chcę by goście niecierpliwili się z powodu długiej nieobecności pary młodej. Jeśli tylko będziecie chcieli na drugie pół godziny będziemy mogli wyskoczyć podczas wesela - tuż przed zachodem słońca.
W momencie gdy wybierzecie jednak sesję w innym dniu niż ślub i nie odbędzie się ona w pierwszym wskazanym terminie (z różnych powodów), istnieje możliwość jej przeniesienia na inny termin. Najlepiej jednak aby sesja taka odbyła się w ciągu 2 miesięcy od daty ślubu. Ten dzień ustalamy wspólnie. Zmiana terminu możliwa jest dwukrotnie.
To w jaki sposób robię zdjęcia na sesjach możecie sprawdzić już podczas sesji narzeczeńskiej. Po takiej sesji wszystkie Pary podchodzą do dnia ślubu z większym spokojem.

Detale

Przed ślubem proszę o przygotowanie i zebranie w jednym miejscu takich rzeczy jak: zaproszenia ślubne, biżuteria, wiązanka panny młodej, butonierki, suknia ślubna, buty… Wszystko co istotne i w ważny sposób wiąże się ze ślubem. Fotografowanie w dniu ślubu zaczynam od detali. W tym czasie Wasi bliscy zdążą przyzwyczaić się do mojej obecności i wtedy mniej stresują się obecnością fotografa. Po detalach przychodzi czas na fotografowanie przygotowań, których początek to zazwyczaj końcówka makijażu, gdy panna młoda wygląda zjawiskowo.
 Szanuję prywatność dlatego staram się fotografować tylko w momentach, w których czujecie się komfortowo. Dlatego zdjęcia z ubierania sukni ślubnej wykonuję gdy mama lub świadkowa pomaga zawiązać lub zapiąć suknię.

Reportaż ślubny w Białymstoku fotografa historieslubne.pl . Zdjęcia ślubne Białystok. Fotograf ślubny woj. podlaskie. Najpiękniejsze zdjęcia ślubne na Podlasiu. Detale ślubne. Czerwone buty ślubne. Buty Panny Młodej. Pierścionek Panny Młodej. Biżuteria Ślubna.

First Look

Kiedy para młoda jest już gotowa i ubrana w stroje ślubne, wówczas fotografuję moment pierwszego spotkania. Cudownie jest gdy nie będziecie widzieć się podczas przygotowań. Wybieram miejsce dla pana młodego i czekamy aż w tym samym miejscu pojawi się jego przyszła żona. Resztę zostawiam Wam i emocjom które zaczną się uzewnętrzniać na Waszych twarzach. To jak reagujecie na swój widok w strojach ślubnych jest po prostu bezcenne.

Ceremonia

W następnej kolejności udajemy się na błogosławieństwo rodziców. Bywa, że niektórzy z Was chcecie by był to moment tylko dla was i rodziców. Jeśli tak właśnie jest - dajcie znać. Zależy mi na emocjach i staram się fotografować wszystkie ważne momenty, ale tak jak pisałem, chcę byście czuli się z mną komfortowo. Podczas ceremonii staram się nie nikomu niczego nie zasłaniać. Jestem pewien, że nawet nie zauważycie mojej obecności przez większość czasu w kościele.

Po ślubie i weselu

Pracę kończę około godziny 1 w nocy. Jeśli odbywa się rzut muszką i welonem, zwany zwyczajowo oczepinami, wówczas jest to jeden z ostatnich momentów, który rejestruję. Wszystko co powinno znaleść się na zdjęciach, mam już uwiecznione.

Kiedy zobaczymy nasze zdjęcia ślubne?

Zdjęcia po selekcji i obróbce są gotowe w ciągu ok.6 tygodni od dnia wesela. Otrzymujecie je postaci galerii online. Potem w ciągu kolejnych dwóch tygodni projektuję album. Czas oddania gotowego albumu uzależniony jest od terminu odbycia się plenerowej sesji ślubnej. Jeśli chcecie wybrać kilka ulubionych zdjęć, które powinny znaleźć się w albumie to nie ma z tym żadnego problemu.

O której godzinie zaczynasz pracę podczas reportażu ślubnego?

W tym przypadku nie ma reguły. Zazwyczaj jest to jedna godzina przed rozpoczęciem Waszych przygotowań. Wszystko zależy od tego co wspólnie ustalimy.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w innym dniu jest dłuższa. W dniu ślubu na zdjęcia w plenerze poświęcam nie więcej niż pół godziny, nie chcę porywać Was z szacunku do gości weselnych. Pół godziny wystarczy w zupełności by uzyskać zmierzoną ilość ujęć.  

Ile czasu trwa sesja fotograficzna?

Czas trwania sesji może być różny. Wszystko zależy od tego jaką sesję zdjęciową macie na myśli. Jeśli jest to sesja ślubna w innym dniu to trwa ona około 2 godzin. Pracujemy wtedy spokojniej niż w dniu wesela. Czas trwania sesji zdjęciowej może wydłużyć się nieco ze względu na ewentualne zmiany miejsc pleneru.
Jeśli chcecie przekonać się jak wygląda sesja zdjęciowa to polecam najpierw sesję narzeczeńską. Ta trwa zwykle około godziny. Przypominam o tym, że nie pobieram za nią żadnych dodatkowych opłat.

Co to takiego sesja narzeczeńska i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jeśli nie mieliście jeszcze żadnego doświadczenia przed obiektywem, czujecie się niepewnie lub po prostu nie macie pewności co do mojej osoby to sesja narzeczeńska jest idealnym momentem by się przełamać – wobec obiektywu oraz wobec mnie. Podczas sesji narzeczeńskiej spędzicie wspólnie nastrojowe i intymne chwile. Podczas takiej sesji staram się zbudować między Wami atmosferę jak na pierwszej randce. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej mogą być też świetnym podziękowaniem dla rodziców, który można im wręczyć podczas wesela. Kończąc, zdjęcia z sesji można również wykorzystać do zaproszeń ślubnych lub nawet do udekorowania sali weselnej. Poza tym wszystkim będzie to dla Was dobra zabawa i co najważniejsze - świetne zdjęcia!

Reportaż ślubny w Białymstoku fotografa historieslubne.pl . Zdjęcia ślubne Białystok. Fotograf ślubny woj. podlaskie. Najpiękniejsze zdjęcia ślubne na Podlasiu. Detale ślubne. WIeszak na którym wisi suknia ślubna. wieszak z napisem Panna Młoda.

Jak wygląda podpisanie umowy na zdjęcia ślubne i sesje?

Przede wszystkim zachęcam do spotkania się na żywo☺️ Jeśli nie jest to możliwe to po podjęciu decyzji poproszę Was o podanie danych potrzebnych do skonstruowania umowy, którą następnie wysyłam przez e-mail. Po podpisaniu odsyłacie mi skan na e-mail lub po prostu osobiście podczas spotkania.

Czy przed podpisaniem umowy musimy zdecydować się na albumy?

Wiem ile decyzji musicie podjąć przed ślubem i nie chcę by wybór rodzaju i ilości albumów był koniecznością jeśli nie macie akurat do tego głowy. Dlatego zostawiam Wam wolną rękę. Decyzję o albumie możecie podjąć zarówno przed, jak i po ślubie. Co do dodatkowych albumów dla rodziców – też zostawiam Wam wolną rękę.
Zdjęcia po selekcji i obróbce są gotowe w ciągu 6 tygodni od dnia wesela. Otrzymujecie je postaci galerii online oraz prezentacji multimedialnej. Potem w ciągu kolejnych dwóch tygodni projektuję album. Jeśli chcecie wybrać kilka ulubionych zdjęć, które powinny znaleźć się w albumie to nie ma z tym żadnego problemu.

Współpracujemy z konsultantem, jak wygląda podpisanie umowy?

Nie ukrywam,  że najbardziej zależy nam na bezpośrednim kontakcie z Wami ze względu na osobisty charakter usługi. Zależy mi na tym by poznać was przed podpisaniem umowy. Po wspólnym spotkaniu zgadzam się na podpisanie umowy poprzez konsultanta.

Jest już po naszym ślubie / sesji narzeczeńskiej, co dalej?

W ciągu tygodnia po ślubie lub sesji otrzymujecie ode mnie kilkadziesiąt zdjęć w formie galerii online. Jest to taka zajawka zdjęć, którą możecie przesłać rodzinie i znajomym jako podziękowanie za to, że byli obecni w dniu waszego święta. Zależy mi byście mogli podzielić się swoim szczęściem z najbliższymi, gdy emocje są nadal intensywne.
Całość materiału jest gotowa w ok. 6 tygodni od daty waszego ślubu / sesji narzeczeńskiej (wyselekcjonowane zdjęcia po obróbce). Widzicie je wówczas w postaci galerii online. W ciągu następnych dwóch tygodni projektuję wasz album ślubny. Wydruk albumu fotograficznego trwa około tygodnia, dlatego po 9 tygodniach od ślubu wysyłam Wam gotowy album.

Zdjęcie przedstawia przyjęcie weselne w sali weselnej Hotelu Trio ul. Hurtowa 3, 15-399 Białystok. Reportaż ślubny fotografa ślubnego historieslubne.pl . Młoda para na przyjęciu weselnym z psem. Niespodzianka dla Pary Młodej w dniu wesela. Sala weselna Białystok. Sala weselna podlaskie.

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną?

Zdjęcia formalne takie jak z tatą, mamą, babcią, dziadkiem, świadkami - zajmują w dniu ślubu z reguły 15-20 minut. Wszystko zależy od ilości osób z którymi chcecie mieć takie zdjęcia. Koniecznie powiedzcie mi o tym wcześniej, abyśmy mogli wspólnie wybrać najlepszy czas na wykonanie takich fotografii.

Chcielibyśmy zachować prywatność naszych zdjęć – czy jest to możliwe?

Staram się pokazywać jak najwięcej reportaży ślubnych i sesji fotograficznych na swojej stronie internetowej jak i w mediach społecznościowych. Jest to swoista promocja i zapewne dzięki niej trafiliście tutaj. Jeśli jednak chcielibyście zachować anonimowość to wspomnijcie mi o tym przed podpisaniem umowy.

Jak długo przechowujesz nasze zdjęcia ślubne w archiwum?

Fotografie w wersji elektronicznej z waszego wesela lub sesji są przechowywane przez minimum rok po oddaniu albumu ślubnego. Przez ten cały rok są one dostępne do pobrania z galerii - również wszystkim Waszym znajomym którym udostępnicie do niej link!
Zachęcam Was do archiwizacji plików na zewnętrznych dyskach pamięci. Najlepiej będzie jeśli skopiujecie je na kilku takich nośnikach. Moim zdaniem najbardziej trwała jest archiwizacja w formie wydrukowanej – album ślubny lub odbitki. Cyfrowe kopie w kilku miejscach też powinny spełnić swoje zadanie.

Przypadki losowe / jeśli nie będziesz mógł sfotografować naszego wesela?

Jeszcze nie zdarzył mi się taki przypadek, ale gdyby stało się coś co uniemożliwiłoby mi obecność na waszym weselu to możecie być spokojni. Na pewno zapewnię najlepsze możliwe zastępstwo i nie będzie to nikt z przypadku. Obiecuję, że ewentualnego wyboru fotografa na zastępstwo dokonamy wspólnie.

CLOSE