Urzędnik Stanu Cywilnego w Białymstoku przemawia do pary młodej podczas ceremonii zaślubin.

Ślub cywilny – USC Białystok

USC Białystok nie jest zwykłym pałacem ślubów. Przekonało się o tym mnóstwo par, które właśnie z moim udziałem oficjalnie wkroczyli na nową drogę życia. Jeśli i Wy planujecie ślub cywilny, Białystok ma dla Was nie lada gratkę!

Co sprawia, że to miejsce jest naprawdę inne niż wszystkie? Przeczytajcie i obejrzyjcie zdjęcia z tych nietuzinkowych wnętrz naszego Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku!

Ślub cywilny w USC Białystok –trzy przykładowe reportaże

Jak zaraz zobaczycie zdjęcia ślubne w naszym urzędzie miałem okazję fotografować już wiele wiele razy i za każdym razem jest to dla mnie nowe porywające przeżycie. Każdy ślub jest inny bo każda z par jest odmienna i na swój sposób wyjątkowa. W większości śluby cywilne są bardziej skromne niż konkordatowe śluby w kościele lub cerkwi. Na ogół parze młodej towarzyszy najbliższa rodzina, czasem jest to kilka a czasem kilkanaście osób. Fotografowałem też śluby na których byli tylko młodzi oraz świadkowie. Uwieczniałem śluby cywilne par z samego Białegostoku, śluby par młodych które skuszone wnętrzami naszego USC przyjechały z miast oddalonych o kilkaset kilometrów oraz śluby międzynarodowe.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Białymstoku za każdym razem czekały na nas uprzejme urzędniczki i zapierająca dech sala!

Urząd Stanu Cywilnego Białystok – ślub cywilny w bajkowym otoczeniu

Jeśli planujecie ślub cywilny w USC Białystok, czeka Was uroczystość inna niż w jakimkolwiek znanym mi pałacu ślubów. Jeżeli nigdy wcześniej nie byliście w środku, zaraz dowiecie się dlaczego.

Chodzi o bogato zdobione, pełne barokowego przepychu wnętrza Pałacyku Gościnnego, w którym mieści się USC Białystok. Sam pałacyk swoją historią sięga roku 1771, kiedy to hetman Jan Klemens Branicki zbudował go dla żony – Izabeli.

Sala, w której odbywają się śluby, jest prawdziwą perłą tego miejsca. Wszystko za sprawą niepowtarzalnego wystroju, którego nie zobaczycie w żadnym innym urzędzie.

Wszystkie ściany są dokładnie pokryte misternymi malowidłami. Znajdziecie tam głównie motywy przyrodnicze, roślinne, egzotyczne, przedstawione z wykorzystaniem delikatnych, przygaszonych barw. Parę Młodą otaczają papugi, małpki, owocowe drzewa i tropikalne kwiaty. Taka nietypowa sceneria doskonale oddaje wyjątkowość chwil, których już tyle razy byłem świadkiem.

Ślub cywilny Białystok – jak to wygląda w praktyce?

Nie da się ukryć, że ślub cywilny nie jest specjalnie czasochłonną uroczystością. Wszystko dzieje się bardzo sprawnie, żeby nie powiedzieć „szybko”, więc fotograf musi cały czas mieć rękę na pulsie, a oko przy aparacie.

To dobrze, czy źle? Nie mnie oceniać, ale mam wrażenie, że taka szybka ceremonia mniej stresuje pary. Nie ma trzymania w napięciu czy maszerowania przez kościół pełen ludzi. Jest skromniej, krócej i trochę bardziej swobodnie.

Same formalności również nie zajmują wiele czasu. Aby pobrać się w USC Białystok, należy zarezerwować termin rozmowy z urzędnikiem i w wybranym dniu stawić się na miejscu o wyznaczonej porze. Wtedy razem z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego ustalicie datę ślubu. W dniu uroczystości zostanie sporządzony akt małżeństwa, a Wy od razu dostaniecie jego kopie.

Koszt ślubu cywilnego w USC Białystok w 2023 roku to 84 zł. USC Białystok oferuje też możliwość ślubu cywilnego poza urzędem za dodatkową opłatą w wysokości 1000 zł. Szczegóły dotyczące ślubu cywilnego w USC Białystok znajdziecie tutaj.

Jak widzicie, USC Białystok wyróżnia się na tle innych urzędów a ja miałem przyjemność fotografować tam śluby o wszystkich porach roku. Sala ślubna dodaje ceremonii niecodziennego charakteru i podkreśla ten wyjątkowy dla Młodej Pary moment. Wyjątkowo nieszablonowe są zimowe śluby, po których niejednokrotnie udaję się z parami młodymi na krótką sesję ślubną przy Bożonarodzeniowych iluminacjach na Rynku Kościuszki i pod Pałacem Branickich. Świąteczne ozdoby możemy wykorzystać praktycznie przez dwa miesiące ponieważ są one dostępne co roku od pierwszych dni grudnia do końca stycznia. Napiszcie do mnie to podeślę Wam przykładową galerię z takiej sesji i sami przekonacie się jaka dzieje się wtedy magia!

Ślub cywilny można wziąć w dowolnym USC – niekoniecznie najbliższym czy w miejscu zameldowania. Jeśli więc po drodze Wam do Białegostoku, i przypadł Wam do gustu pałacyk ślubów w Białymstoku, to rozważcie tę tropikalną salę jako miejsce Waszej uroczystości. Fotografa ślubnego z Białegostoku już znacie – zapraszam do zakładki Kontakt.

A może chcecie zorganizować swoją uroczystość cywilną jako ślub w plenerze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *