Ślub i wesele w plenerze – Białystok i Podlasie

Od kiedy zmieniły się przepisy i można brać w plenerze ślub cywilny, coraz więcej par ma ochotę zdecydować się na taki krok. Jaki jest tego powód? Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie, ale najprawdopodobniej chodzi o tę specyficzną atmosferę i romantyczny klimat, jakie daje piękna przyroda. Organizacja takiego ślubu wymaga jednak znacznie więcej zabiegów niż tradycyjna ceremonia w urzędzie czy kościele. Jedynie śluby humanistyczne najczęściej organizowane są właśnie w plenerze. Okazuje się jednak, że przy odrobinie wysiłku można zorganizować niezapomniany ślub w plenerze: Białystok. Jak wszystko zorganizować? Spieszę z wyjaśnieniami.

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze w Białymstoku i okolicach

Pary, które decydują się na cywilny ślub w plenerze – Białystok, Łomża czy każde inne miasto województwa podlaskiego – mają znacznie łatwiejsze zadanie niż ci młodzi, którzy chcą wziąć ślub kościelny, ponieważ uzyskanie zgody na taką ceremonię w urzędzie jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy tylko dopełnić wszystkich formalności, złożyć odpowiednie dokumenty i dokonać opłat. Podstawowe formalności w urzędzie są następujące:

 • Należy udać się do urzędu stanu cywilnego w Białymstoku i złożyć odpowiedni wniosek o ślub w plenerze. Wzór takiego dokumentu można znaleźć w Internecie.
 • Trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty: skrócony akt urodzenia, dokument o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa, zaświadczenie o dokonaniu odpowiednich opłat. Szczegółowy wykaz dokumentów koniecznych do ślubu cywilnego można znaleźć na stronach internetowych każdego urzędu stanu cywilnego
 • Kiedy otrzymacie zgodę na ślub cywilny w plenerze, musicie dokonać opłaty skarbowej i dodatkowej opłaty za to, że ślub odbędzie się w plenerze.
 • Z kolei trzeba ustalić datę, kiedy ma się odbyć uroczystość. Według ustawy ślub może się odbyć najwcześniej w terminie miesiąca od daty złożenia dokumentów. W szczególnych przypadkach okres ten może zostać skrócony.

Urząd może odmówić udzielenia takiej zgody, jeśli miejsce na ślub plenerowy, które wybierzecie, nie będzie odpowiednie, to znaczy mogłoby naruszyć powagę uroczystości, ale nie obawiajcie się, to zdarza się rzadko.

Opłaty za ślub w plenerze: Podlaskie są następujące:

 • 84 złote opłaty skarbowej,
 • 1000 złotych za ślub w plenerze.

Te opłaty są ustalone ustawowo i są takie same nie tylko na Podlasiu ale i w całej Polsce.

Jak wybrać i przygotować miejsce na ślub cywilny w plenerze?

Nie każde miejsce nadaje się do tego, aby zorganizować ślub w plenerze na Podlasiu. Przede wszystkim musi ono być godne i bezpieczne dla wszystkich zgromadzonych. O najpiękniejszych miejscach na Podlasiu i w Białymstoku napiszę w dalszej części artykułu. Nawet jeśli nie będziecie organizować jakichś dodatkowych dekoracji, tylko postawicie na naturalne piękno krajobrazu, są rekwizyty, które przygotować trzeba. Należą do nich stół i krzesło dla urzędnika, godło Polski oraz krzesła dla młodych i dla gości, no chyba że goście będą uczestniczyć w ceremonii na stojąco. Jeśli chcecie uniknąć dodatkowych kłopotów, wystarczy znaleźć firmę lub lokal znajdujący się w jakimś pięknym miejscu, który w swojej ofercie ma organizację takich imprez na Podlasiu. Jeśli idzie o termin ślubu, trzeba raczej wybierać miesiące przynajmniej w teorii gwarantujące ładna pogodę. Trudno przecież wyobrazić sobie sytuację, że bierzecie ślub w strugach deszczu.

Jak zorganizować kościelny ślub w plenerze: Białystok/Podlasie

Zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze jest znacznie trudniejsze, ponieważ prawo kanoniczne mówi, że ślub kościelny lub konkordatowy musi się odbyć w miejscu uświęconym, a więc w kościele lub w kaplicy. Jeśli jednak zechcecie podjąć tę heroiczną próbę, musicie się udać do biskupa i złożyć odpowiedni wniosek, w którym podacie jakiś konkretny powód. Ponieważ “młyny kościelne mielą wolno”, na taką zgodę możecie czekać nawet rok, dlatego trzeba się za to zabrać odpowiednio wcześnie, a i tak nie ma pewności, że taką zgodę dostaniecie. Jaki powód podać? Trudno powiedzieć. W razie odmownej odpowiedzi możecie poprosić o zgodę na ślub w jakiejś małej kapliczce usytuowanej w urokliwym miejscu. W ostateczności ślub weźcie jednak w kościele, a wesele zorganizujcie w plenerze. Jeśli idzie o koszty, to są one takie same jak za ślub w kościele. Niektórzy proboszczowie podają konkretna kwotę, a inni proszą o datek “co łaska”. Oto dokumenty niezbędne do ślubu kościelnego:

 • dowód osobisty,
 • metryka chrztu,
 • zaświadczenie o bierzmowaniu,
 • potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich,
 • zaświadczenie o spowiedzi.

Topowe miejsca na ślub w plenerze na Podlasiu:

Jeżeli nie zniechęciły Was formalności i koszty ślubu w plenerze, ale nie wiecie, gdzie je zorganizować, spieszę z odpowiedzią i przedstawiam kilka topowych miejsc na ślub w plenerze: Podlasie:

 • Dworek Czarneckiego w Białegostoku to wyjątkowe miejsce na organizację ślubu i wesela w ogrodzie lub wnętrzach Dworu.
 • Camelot to restauracja, która mieści się w sercu Białegostoku, magicznym miejscu, gdzie spotkały się dwa światy – stary i nowy
 • Ośrodek Szych Bogusze – oferuje urokliwą ceremonię zaślubin w zaciszu lasu, pod gołym niebem, z malowniczym widokiem na jezioro.
 • Zielone Zaścianki to artystyczne gospodarstwo agroturystyczne znajdujące się we wsi Zaścianki w województwie podlaskim.
 • Kiszukówka położona ok. 20 km od Białegostoku otoczona jest wypielęgnowanym ogrodem, w pobliżu znajduje się Biebrzański Park Narodowy, można tu zorganizować ślub i wesele w ogrodzie.
 • Majątek Howieny w Pomigaczach organizuje śluby „pod chmurką” np. przy Wiatraku „Koźlaku”, bądź też w biesiadnikach.
 • Siedlisko Szeriwan to posiadłość położona na skraju Puszczy Knyszyńskiej, nieopodal historycznego Traktu Napoleońskiego.
 • Lipowy Most w Borkach położony wśród lasów nad wodą gwarantuje przepiękny ślub w plenerze.
 • Folwark Nadawki położony na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej organizuje śluby i wesela jak u Reymonta czy Wyspiańskiego.

Dodatkowo miejsca na Podlasiu deklarujące możliwość organizacji ceremonii ślubnej w plenerze to: Dębowy Las, Bobrowa Dolina, Hotel Białowieski, Korona Park, Pensjonat Poniatowski

Wesele w plenerze: Białystok

Nie tylko śluby w plenerze stają się coraz popularniejsze. Narzeczeni, którzy decydują się na wesele w plenerze, mają możliwość zorganizować je przy pomocy profesjonalnej firmy, która zadba o organizację całego zaplecza a także catering. Taka firma może zorganizować wesele zarówno w miejscu ogólnodostępnym, ale także w Waszym ogrodzie. Inna możliwość zorganizowania takiego wesela to poszukanie restauracji lub hotelu mającego w swej ofercie wesele w plenerze: Białystok. Zaangażowanie profesjonalnej firmy lub powierzenie organizacji wesela w plenerze obsłudze restauracji zdejmie z waszych barków ciężar organizacji. Decydując się na wesele w plenerze, dobrze jest pomyśleć o jakimś wyjściu awaryjnym np. w postaci namiotu, ponieważ pogoda w naszym klimacie nawet w letnich miesiącach lubi płatać figle.  Jeśli pogoda dopisze, namiot może posłużyć gościom jako miejsce do odpoczynku. Podobne bezpieczeństwo daje bliskość restauracji, w której w razie deszczu będzie się można schronić. Jeśli jednak zdecydujecie się na wesele w plenerze (Podlaskie dysponuje wieloma pięknymi miejscami) z dala od zabudowań, musicie:

 • wypożyczyć namiot, stoły, krzesła, obrusy i naczynia stołowe,
 • zamówić dekoracje,
 • zabezpieczyć miejsce na gastronomię odpowiadające normom sanitarnym,
 • zabezpieczyć energię elektryczną i dostęp do wody,
 • zabezpieczyć sanitariaty,
 • zorganizować nagłośnienie i muzykę,
 • przygotować miejsce do tańca
 • zamówić catering i obsługę.

Zadań jest sporo, dlatego amatorom wesela pod chmurką przedstawiam topowe miejsca na wesele w plenerze na Podlasiu:

Niektóre sale weselne na Podlasiu mają możliwość organizacji jednocześnie ślubu i wesela w plenerze.

Fotograf na ślub i wesele w plenerze: Podlaskie

Wybór fotografa na ślub i wesele jest równie ważny jak wybór sukni ślubnej, bo dobry fotograf ślubny potrafi zrobić piękne zdjęcia, nawet jeśli suknia ślubna nie będzie tą najpiękniejszą. Jeśli zdecydujecie się na moją ofertę, postaram się uchwycić wasz plenerowy ślub i wesele oraz Was na swój indywidualny sposób – tak jak Was widzę. W naturalnych barwach, w pięknym otoczeniu, z uśmiechem na twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *