Nauki przedmałżeńskie w Białystoku – wszystko, co musisz wiedzieć

Nauki przedmałżeńskie – Białystok – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński w kościele, nie ominie Was kurs przedmałżeński. Białystok to miejsce Waszego zamieszkania? Czy jest to lokalizacja, w której chcecie przygotować się do istotnych ról: męża i żony? To dobrze, że trafiliście na ten artykuł! Jako fotograf ślubny, który bardzo często współpracuje z narzeczonymi i młodymi parami, jestem niejako specjalistą w temacie. A że lubię ludzi, a mój zawód to nie tylko praca, ale i szczera pasja, to chętnie podzielę się swoją wiedzą. Oczywiście sam nie udzielam kursów (za to robię niebanalne zdjęcia, zapraszam do portfolio!), ale wiem co nieco na ten temat. Dlatego postaram się przybliżyć Wam, “z czym się je” nauki przedmałżeńskie. Białystok opinie zbiera różne: niektórzy twierdzą, że ciężko się połapać w tych “nauczkach”. Zatem postanowiłem to wszystko Wam nieco uporządkować. Zapraszam do lektury!

Czy potrzebne są Wam nauki przedmałżeńskie?

Białystok to miasto, w którym znajduje się mnóstwo świątyni. Możecie wybrać spośród szerokiego grona parafii, jeśli chcecie wziąć ślub właśnie w kościele. Jednak należy pamiętać, że ceremonia w tym dostojnym miejscu wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Wśród nich są oczywiście nauki, a dodatkowo punktem koniecznym do odwiedzenia będzie tzw. poradnia rodzinna. Białystok oferuje wiele miejsc, gdzie można odbyć nauki przed powiedzeniem sakramentalnego “tak”. Co ważne – jest to obowiązkowe. Odpowiadając na pytanie z podtytułu: tak, ukończenie kursu są niezbędne, aby móc wziąć ślub w kościele. Możecie podejść do tego wyjątkowego momentu poważnie – do czego zachęcam – i próbować jak najwięcej wynieść dla siebie. To może być piękny, duchowy okres Waszego związku. Jeśli jednak to dla Was tylko obowiązek do “odhaczenia”, to cóż… i tak trzeba go odhaczyć ;). Inaczej wzięcie ślubu po prostu nie będzie możliwe.

Dzienny czy weekendowy? Kurs przedmałżeński – Białystok

Jak to wygląda w praktyce? Do wyboru macie tak naprawdę dwie opcje:

  • cykliczne spotkania – kilka tygodni (około 5)
  • spędzenie dwóch weekendów na naukach przedmałżeńskich.

Wszystkie spotkania są prowadzone przez specjalistów, np. psychologów lub oczywiście duszpasterzy. Kilka takich spotkań mieści właśnie poradnia rodzinna. Białystok oferuje parę takich placówek, zatem wyróżnię je dla Was pod koniec artykułu. Co ważne, po ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, para otrzymuje zaświadczenie, które będzie potrzebne w parafii przy dopełnianiu formalności przedślubnych. Zatem stoicie przed wyborem: weekendy czy regularne cotygodniowe spotkania?

Jeżeli chodzi o nauki przedmałżeńskie weekendowe, Białystok oferuje cyklicznie ciekawą opcję. Są to katechezy przedmałżeńskie o ujmującej nazwie “Powołani do miłości”. Cena to 150 zł za osobę. Spotkania obejmują treści merytoryczne dotyczące przygotowania do małżeństwa oraz dzień skupienia dla narzeczonych. Te rekolekcje odbywają się w dwa weekendy, więc trzeba sobie zarezerwować dwukrotnie koniec tygodnia na dopełnienie tych duchowych formalności. Śledźcie na bieżąco ich stronę, aby znaleźć najbliższy termin: domjednegoserca.pl

A może interesują Was cykliczne, dzienne nauki przedmałżeńskie? Białystok przedstawia szereg opcji, które możecie zgłębić. Duszpasterstwo rodzin prowadzi bazę parafii, w których odbywają się takie spotkania. Forma podstawowa to 5 spotkań uwieńczone dniem skupienia. Są też różne formy rozszerzone i nadzwyczajne, ale o tym będziecie mogli doczytać na stronie docelowej. Tutaj możecie wygodnie wybrać dogodną datę, aby sprawdzić w której białostockiej parafii kiedy odbywa się kurs przedmałżeński. Białystok jako miasto wielu kościołów oferuje naprawdę duży wybór, więc znajdziecie dogodny termin: katechezy przedmałżeńskie

Takie katechezy przedmałżeńskie mogą być milowym krokiem wierzących narzeczonych w drodze ich miłości i odkryciu bogactwa i piękna sakramentalnego małżeństwa. Sami zdecydujcie, która opcja bardziej Wam odpowiada.

Czego się dowiecie? Nauki przedmałżeńskie – Białystok

Opinie są oczywiście różne, tak jak i narzeczeni! Niektórzy wolą “zanurzenie się” w temacie podczas dwóch weekendów, inne pary natomiast preferują cykliczne uczestnictwo w spotkaniach. Przedyskutujcie, która forma jest bliższa Waszemu sercu. Powiem Wam jeszcze, czego dowiecie się na naukach. Zazwyczaj omawiane treści to:

  • teologia małżeństwa,
  • kanoniczne prawo małżeńskie,
  • etyka życia małżeńskiego,
  • odpowiedzialne rodzicielstwo,
  • medycyna prokreacyjna,
  • różnice psychologiczne pomiędzy kobietą a mężczyzną,
  • komunikacja w związku.

Katechezy dotykają także treści typowo ewangelizacyjnych.

Poradnia przedmałżeńska – Białystok – gdzie iść?

Dochodzimy do ważnego pytania. Gdzie znajduje się najlepsza poradnia rodzinna przed ślubem? Białystok tak naprawdę posiada mnogość opcji, dlatego gorąco zachęcam do sprawdzenia najbliższej Wam… lokalizacji. Jest ich ponad… 30! Pod poniższym linkiem znajdziecie użyteczną bazę kontaktów Archidiecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej i parafialnych poradni rodzinnych w Archidiecezji Białostockiej. Znajdziecie tam nie tylko adresy, ale również dane kontaktowe: adresy poradni rodzinnych

Dziękuję Wam za uwagę. Jako fotograf, który uwielbia współpracę z ludźmi, często udzielam rad i dzielę się swoim doświadczeniem. Jeśli szukacie specjalisty, który nie tylko wykona Wam piękne zdjęcia, ale potraktuje po ludzku, porozmawia, serdecznie wesprze i pomoże w drodze narzeczeństwa, oto jestem. A tymczasem… do dzieła, przed Wami piękna małżeńska przygoda!

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *