Sielskie wesele na wsi – Wysokie Mazowieckie – Karczma u Stryja

Takie wesela już rzadko się zdarzają! Wesele na wsi Martyny i Damiana od początku do końca fotografowałem z niemijającym zachwytem.

Małe wesela na wsi mają dla mnie niepowtarzalny urok. Czuć, że ceremonia w kościele ma tam szczególne znaczenie. Czuć akceptację naturalnej kolei rzeczy, harmonię i szczerą radość z czyjegoś szczęścia – nie tylko wśród zaproszonych gości, ale też sąsiadów. Jest głębokie poszanowanie tradycji, ale też swoboda i brak pośpiechu. Jest czas na wzruszenie i czas na głośny śmiech. Zobaczcie zdjęcia i poczujcie to sami!

Martyna i Damian – skromne wesele na wsi podlaskiej

Gdy przyjechałem do domu rodzinnego Martyny, trochę zaskoczyło mnie, że cała rodzina była zajęta „zwykłymi” sprawami. Pracowali sobie spokojnie w gospodarstwie, jak każdego innego dnia. Tylko Martyna, jej przyjaciółka oraz siostra zajmowały się przygotowaniem do ślubu. Reszta rodziny dołączyła dopiero później, gdy cała konieczna praca została należycie wykonana.

Z kolei do domu Damiana dotarłem lekko spóźniony. Obawiałem się, że nie zdążę zrobić wszystkich zdjęć, na jakie miałem pomysł i zaniepokojony zapytałem go, ile mamy czasu… Niespiesznie odparł, że mamy go tyle, ile potrzebujemy, bo przecież bez niego i Martyny i tak nie zaczną.

To było dla mnie tak niecodzienne! Urzekł mnie ten brak pośpiechu, wszechobecny spokój. Poczułem, że tam życie toczy się inaczej. Wszystko ma swój czas. Z jednej strony, pewne obowiązki, których nie można pominąć, nadają tempo każdemu dniu. Z drugiej, nikt nigdzie się nie spieszy, jeśli nie ma takiej potrzeby. To balans, który często gubimy, wciągnięci w wir szybkiego, miejskiego życia.

Polskie wesele na wsi podlaskiej – zupełnie jak dawniej!

Ślub odbył się w piękną, sierpniową sobotę, w małej kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkie przygotowania do uroczystości odbyły się w domach rodzinnych Pary Młodej, w dwóch niewielkich wioseczkach.

Na każdym kroku zachwycałem się, jakie to wszystko było inne od uroczystości, które zazwyczaj fotografuję!

Bramy weselne – z prawdziwego zdarzenia! Pierwsza, „zastawiona” w lesie, nie przepuściła Pana Młodego, póki nie wypił tradycyjnego kieliszka na drogę. Druga była pełna gorących życzeń i uścisków. Gdy Pan Młody roznosił sąsiadom weselną wódkę, ci witali i przytulali go tak szczerze i radośnie, jakby był co najmniej ich własnym synem. Z kolei moment błogosławieństwa potraktowany był jak świętość – nikt z zebranych nie pisnął ani słowa, póki rodzice nie skończyli mówić.

Stałem tam jak zaczarowany. Mogę bez wahania przyznać, że to jeden z najpiękniejszych, najbardziej klimatycznych i magicznych reportaży ślubnych, jakie zrobiłem.

Wesele Wysokie Mazowieckie – Karczma u Stryja

Wesele na wsi – w stodole czy wesele w karczmie? „Moja” para zdecydowała się na tę drugą opcję i wprawiła wesele w Karczmie u Stryja.

Drewniana karczma, w której rządzi sam „tytułowy” stryj – pan Valentin, to świetne miejsce na wesele na wsi do 80-100 osób. Panuje w nim swobodna, sielankowa atmosfera, którą po części zapewnia wystrój, a po części pomocny, gościnny personel. Karczma u Stryja to odpowiednie miejsce na sielskie wesele w Wysokim Mazowieckim.

Wesele na Podlasiu – wesele w czasach COVID-19

Wspomnę Wam tu też w kilku słowach o pandemii, bo chcąc nie chcąc, stała się nieodłącznym elementem ślubów w 2020 roku.

W ciągu ostatniego roku polskie wesela na wsi i w miastach musiały dostosować się do różnych ograniczeń. Nie ominęło to również tradycyjnego wesela na Podlasiu. Umowę z Martyną i Damianem podpisałem więc zdalnie, a poznawaliśmy się głównie przez telefon. Z kolei w październiku, gdy miałem przekazać im album ze zdjęciami, dopadł mnie koronawirus – odwiedziny odwołałem, a sam album wysłałem im kurierem. Planujemy jednak kolejną wspólną sesję – ślubną, przy ognisku. Spotkamy się więc niebawem!

Jeśli spodobały się Wam kadry z wesela na wsi – a wierzę, ze tak! – możecie mieć podobne. Zapraszam Was do zakładki Kontakt – napiszcie, zadzwońcie i razem znajdziemy przepis na Wasz unikalny reportaż ślubny!

Spodobało się Wam to sielskie wesele na podlaskiej wsi? Zobacz równie urzekające rustykalne wesele w Majątku Howieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *