Mikroślub i kameralne wesele w Białymstoku

Kameralne wesele i kameralny ślub, nabierają coraz większej popularności. Czasy pandemii odmieniły całkowicie dotychczasowe podejście do hucznych i rozbudowanych pod względem liczby gości weseli i ślubów. Obostrzenia spowodowały, że zmieniło się podejście Młodych Par, które myśląc o wspólnej przyszłości, nie chciały rezygnować z wcześniejszych ustaleń. Narzeczeni mieli do wyboru – przełożenie ślubu o kilka lat, lub realizację uroczystości w formie tzw. cichego ślubu. Ślub bez mszy i kameralne wesele w plenerze odmieniły dotychczasowe spojrzenie na formę zawarcia związku małżeńskiego na Podlasiu. W tej chwili liczy się wspólne wyznanie miłości przed Bogiem, ale już bez hucznego świętowania.

Zalety mikro ślubów czyli dlaczego warto postawić na kameralny ślub

Poza idealnym rozwiązaniem na obecne pandemiczne czasy, kameralny ślub (mikroślub) to także możliwość zaproszenia tylko najbliższych i najważniejszych osób w rodzinie. Pozostała część drzewa rodowego nie będzie urażona, że nie została zaproszona na ślub i wesele. Niesprzyjające warunki światowe, odgórnie narzucają taki stan rzeczy dla wzajemnego bezpieczeństwa, więc jest to w pełni zrozumiałe. Obecnie organizuje się głownie ślub we dwoje lub ślub i wesele do 50 osób.

Minimalna ilość gości na kameralnym ślubie i weselu wiąże się także z mniejszymi kosztami. Jest to dużym atutem w kwestii przeznaczenia budżetu na inne wydatki, jak np. wyjazd w podróż poślubną czy urządzenie nowego, przyszłego, wspólnego domu lub mieszkania. To także oszczędność na nieprzewidywalne czasy, które przez pandemię i tak nadwyrężyły budżet wielu osób.

Kameralny ślub i wesele na Podlasiu to okazja do dłuższych i bardziej rozbudowanych rozmów z najbliższymi osobami, które przybyły na wydarzenie. Inaczej Para Młoda może poświęcić czas kilku osobom, niż setce lub więcej. Do zalet mikro ślubów można dołożyć także większą swobodę, brak sztywnych ustaleń i ram czasowych dotyczących tortu, pierwszego tańca, czy oczepin. Na mikro ślubie nie musi być ich wcale, a jeżeli będą to tylko symboliczne.

Kameralny ślub cywilny vs kameralny ślub kościelny

Główną różnicą między kameralnym ślubem cywilnym a kameralnym ślubem kościelnym jest miejsce realizacji. Kameralny ślub w kościele może być zorganizowany w urokliwej kapliczce lub dużym kościele. Taki cichy ślub wygląda dokładnie tak, jak tradycyjnie organizowana msza ślubna kościelna, gdzie Para Młoda przed Bogiem składa sakrament małżeństwa. Kameralny ślub kościelny cechuje jedynie mniejsza ilość zaproszonych osób. Kościelny ślub w pandemii może być zorganizowany z ograniczonym udziałem gości w zależności do powierzchni kościoła – 1 os. na 20 m.kw. Ślub kameralny w kościele lub kapliczce może odbyć się we własnej parafii lub zostać przeniesiony do mniej użytkowanej kapliczki, np. na obrzeżach Białegostoku i innych podlaskich miast. Jest to pomocne, szczególnie, kiedy w dalszej części uroczystości, planowane jest spotkanie rodzinne w plenerze, w wystawnej restauracji lub pensjonacie z dala od centrum miasta.

W przypadku kameralnego ślubu cywilnego możliwości są już zdecydowanie bardziej rozbudowane. Ślub w pandemii może być zrealizowany w Urzędzie Stanu Cywilnego, a jedynymi gośćmi mogą być świadkowie i rodzice. Uroczystość może odbyć się także w plenerze. Wtedy liczba gości może być większa (od połowy maja 2021 – 25 osób a od czerwca 2021 – 50 osób).

Wesele w stodole, w lesie, wesele nad jeziorem, przy pensjonacie, wesele w hotelu, pałacu zlokalizowanym w okolicach dużego miasta to rozwiązania na kameralny ślub cywilny w dowolnym miejscu na Podlasiu. Zaproszenie Urzędnika Stanu Cywilnego, który uzna zawarcie związku małżeńskiego, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich warunków formalnych i bezpieczeństwa zdrowia dla zaproszonych osób, jest w pełni legalne. Kameralny ślub w plenerze jest zatem rozwiązaniem, które umożliwia organizację zaślubin, bez względu na warunki i obostrzenia związane z pandemią. Mała ilość osób i zachowanie odpowiednich odległości od siebie podczas ślubu w plenerze, zapewni prawne uznanie związku małżeńskiego bez naruszania jakichkolwiek przepisów i obostrzeń. Wiele Par Młodych ubolewa, że jest to ślub bez mszy, ale ślub cywilny daje formalną możliwość rozpoczęcia nowej drogi życia. Po pewnym czasie można dopełnić uroczystość ślubem kościelnym już pełnym tego słowa znaczeniu, gdzie zostaną zaproszeni wszyscy pierwotnie planowani goście.

Jak zorganizować cichy ślub?

Gdzie można zorganizować cichy ślub już wiemy. Co zatem z jego organizacją? Jak zorganizować cichy ślub? Najpierw, warto skupić się na zaproszeniach i gościach, którzy mają na uroczystości przeżywać z Parą tą wzniosłą chwilę. W związku z tym, że ilość osób jest ograniczona, można wybrać lepszej jakości zaproszenia i dekoracje stołu. Stół prawdopodobnie będzie jeden i zmieści wszystkich przybyłych gości w jednym miejscu. Warto zatem, aby prezentował się zjawiskowo. Organizując cichy ślub można zainwestować także w bogatszą wiązankę i kwiaty do przyozdobienia kościoła lub miejsca w plenerze. Rośliny wypełnią pustkę wokół Pary Młodej i dobrze będą prezentować się na zdjęciach. Warto zakupić także upominki dla rodziny w podziękowaniu za przyjazd, a dla wszystkich  uczestników wykupić nocleg, który wydłuży spotkanie i będzie sprzyjał wypoczynkowi.

Miejsca na kameralne wesele w Białymstoku:

Kameralny ślub a potem kameralne wesele powinno cechować się wyborem miejsca o interesującej architekturze, dużej ilości atrakcji na wspólne spędzenie czasu, oraz możliwością wypoczynku, smacznym jedzeniem i zachowaniem intymnego charakteru. Cichy ślub to i ciche wesele. Kameralne wesele nie potrzebuje wielkiego parkietu i głośnej muzyki. Wystarczy pięknie udekorowany stół, a po wystawnym obiedzie lub kolacji, powinno umożliwić realizację wspólnego spaceru, ogniska, kąpieli w jacuzzi, relaks w saunie czy rodzinną jazdę konną. Cichy ślub to przeważnie uroczystość, która składa się z nie więcej jak 20 gości – Pary Młodej, świadków, rodziców, rodzeństwa i ewentualnie najbliższych przyjaciół. Spędzenie czasu w takim gronie powinno skupiać się na możliwości wykorzystania tego czasu jako okazja do wspólnego relaksu. Poniżej kilka propozycji miejsc, które idealnie nadają się na kameralny ślub w plenerze i kameralne wesele w Białymstoku. To miejsca na małe wesele do 50 osób.:

Hotel Dwór Czarneckiego

www: Hotel Dwór Czarneckiego

Hotel, poza klasyczną ofertą noclegową, zapewnia możliwość rezerwacji obiadu w restauracji hotelowej, realizację niewielkiego przyjęcia w jednej z sal bankietowych, możliwość realizacji wesela w karczmie przy hotelu, wypoczynek w hotelowym spa złożonym z jacuzzi, sauny i zabiegów pielęgnacyjnych (gdzie można zamówić pakiety ślubne). Miejsce posiada salę bilardową i możliwość skosztowania lokalnych wyrobów piwa regionalnego. Na miejscu można wypożyczyć rowery, dzięki czemu przejażdżka rowerowa po ślubie i kameralnym weselu zapewni aktywny wypoczynek. Zobacz przykładowe wesele w Dworze Czarneckiego.

Dworek Tryumf

www: Dworek Tryumf

Dworek Tryumf położony jest w malowniczej miejscowości Księżyno na Podlasiu. Hotel dysponuje własną restauracją, salą bilardową, mini salą fitness, spa, możliwością wypożyczenia rowerów i urokliwym otoczeniem z romantyczną huśtawką. Można zorganizować tu mały ślub w plenerze pod zadaszeniem pięknej, białej altany, a gości weselnych umieścić pod altaną grillową – co nada charakteru ślubnego w istnie biesiadnym ale kameralnym stylu. Zobacz jak może wyglądać kameralne wesele w Dworku Tryumf

Gracja

www: Gracja

Gracja Białystok wyróżnia się wnętrzami o nowoczesnym stylu glamour i ogrodem z piękną, dużą altaną. Imponujące kryształowe żyrandole, catering w formie szweckiego stołu i niewielki parkiet, będzie w pełni wystarczający na kameralne wesele w Białymstoku.

Restauracja Lipcowy Ogród

www: Lipcowy Ogród

Poza główną ofertą restauracyjną, Lipcowy Ogród umożliwia organizację ślubu i wesele w plenerze, a dokładniej w swoim ogrodzie. Specjalnie wyznaczony kącik na ślub cywilny w plenerze w minimalnym gronie gości, jest tu w pełni możliwy do zorganizowania. Para Młoda może wybrać także rodzaj sali weselnej, np. salę Owocową, Zielną, Kwiatową lub Poranną, w zależności od ilości zaproszonych gości i stylów wyposażenia wnętrza. Najmniejsze sale bankietowe chętnie ugoszczą małe wesele do 50 osób.

Hotel Traugutta 3

www: Hotel Traugutta 3

Hotel, który łączy tradycję, historię i nowoczesny styl. Butikowy hotel w Białymstoku to odnowiona historyczna zabudowa cechująca się nieszablonowymi rozwiązaniami w odnowionych wnętrzach. Obok Willi Traugutta znajduje się kościół, gdzie można zrealizować uroczystość ślubu, natomiast samo miejsce powstało na bazie dawnych koszar. Była tu siedziba wojsk, kasyno, biblioteka miejska, ośrodek tańca, restauracja, aby ostatecznie ciekawa architektura przemieniła się w hotelową enklawę o 4 gwiazdkowym charakterze. Nie tylko można zrealizować tu kameralne wesele i zapewnić nocleg Parze Młodej i gościom, ale także skorzystać ze strefy relaksu i basenu.

Restauracja Camelot

www: Camelot

Restauracja Camelot w Białymstoku to miejsce na kameralne wesele o biesiadnym charakterze. Kuchnia kresowa, polska i śródziemnomorska rozpłynie się w ustach już po pierwszym kęsie. Ciekawa architektura, charakterystyczne ściany z cegły rozbiórkowej i postarzanej, możliwość skosztowania wędzonych wyrobów mięsnych, sprawdzą się na wesele w stylu sielskim, naturalistycznym i vintage, w kameralnym gronie weselników. Miałem tu przyjemność fotografować m.in. przyjęcie komunijne w Camelot oraz ślub plenerowy i wesele w Camelot Białystok.

Restauracja Kawelin

www: Restauracja Kawelin

Kameralne przyjęcia weselne w Białymstoku w restauracji Kawelin położonej w samym centrum miasta. Restauracja Kawelin przywołuje pamięcią znaną postać Mikołaja Kawelina – białostoczanina – bratnią duszę, wielbiciela zabaw, druha sportowców, prezesa i sponsora klubu Jagiellonia. Restauracja mieści się kilkadziesiąt metrów od fenomenalnego miejsca na spontaniczną sesję ślubną – Parku i Pałacu Branickich. W tym parku odbyła się między innymi ta sesja dla par.

Villa Tradycja

www: Villa Tradycja

Kamienica Villa Tradycja to miejsce na kameralne wesele w centrum Białegostoku. To miejsce łączy w sobie elegancję, nowoczesność i przyjazną atmosferę. Jego unikalne wnętrza zachwycają swoim stylem a ciepłe i przytulne aranżacje wprowadzają w rodzinną atmosferę. Villa Tradycja to idealne miejsce na szykowny rodzinny ślub z gustem.

A może rozważacie wesele w domu?

Fotograf na kameralny ślub i małe wesele na Podlasiu

Planujecie intymny ślub we dwoje, a może niewielką uroczystość połączoną z kameralnym weselem w Białymstoku lub okolicach? Jeśli tak to, jako fotograf ślubny z Białegostoku, serdecznie polecam swoje usługi – z wielką przyjemnością uwiecznię Wasz kameralny ślub na Podlasiu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *